Struktura pracy harcerskiej

Często za podstawową jednostkę pracy harcerskiej uważa się drużynę liczącą przeciętnie od 20 do 40 harcerzy zorganizowanych w 3-5 zastępów po 6-9 chłopców. Organizacyjnie można rzeczywiście uznać drużynę za jednostkę podstawową, ale metodycznie jest nią zdecydowane zastęp.

W dziale „Służba” w rozdziale (zakładce) „Funkcje hercerskie” dowiedziałeś się, że funkcja dowódcy zastępu jest najważniejszą, a właściwie jedyną funkcją harcerską. Dowódca zastępu przewodzi swoim chłopcom, ale jednocześnie jest (może wspólnie ze swoim pomocnikiem-zastępcą) członkiem zastępu zastępowych w drużynie. Dowódcą tego zastępu jest z urzędu dowódca drużyny. On z kolei uczestniczy w zastępie drużynowych prowadzonym przez d-cę plutonu lub komendanta hufca. Byś mógł odnaleźć się w tej hierarchii harcerskich funkcji i służb musisz poznać całą strukturę pracy harcerskiej. Na początek tę prostą, tradycyjną strukturę harcerskiej organizacji, a następnie jej wersję przyjętą w HKK.

Tradycyjna struktura organizacji harcerskiej

Taką strukturę miał przed wojną Związek Harcerstwa Polskiego, obecnie strukturę niemal identyczną mają Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” FSE (FSE oznacza: Federacja Skautingu Europejskiego).

W Harcerskim Korpusie Kadetów przyjęta została struktura nieco inna.

Struktura organizacyjna HKK

Na początek ważne informacje: HKK ma dwie formuły realizacji:

  • albo jako nurt, a właściwie program, przysposobienia wojskowego harcerzy w drużynach, a nawet tylko w zastępach w ramach innych organizacji (przyzwoitość wymaga, by na taki udział w programie uzyskać zgodę własnych przełożonych);
  • albo jako organizacja – związek małych jednostek (rot-plutonów lub hufców) działających ;

W pierwszej formule drużyna lub zastęp realizujący program HKK działa w strukturze własnej organizacji i realizuje jej program, którego jedynie uzupełnieniem w sferze przysposobienia wojskowego (obronnego) jest program HKK.

W tym drugim przypadku w HKK przyjęta została nieco inna struktura organizacyjna – bardziej odpowiadająca metodycznej i programowej specyfice Korpusu:

A teraz ad rem! (poszukaj, co to znaczy?)

Podstawową, chociaż często nie najmniejszą, jednostką działania HKK jest zastęp. Zastęp może niekiedy działać w podziale na dwie lub trzy sekcje 3-4 osobowe.

Dwa lub trzy zastępy tworzą drużynę.

Dwie lub trzy drużyny tworzą pluton (rotę).

Plutony (roty) z określonego przez przełożonych terenu tworzą hufiec (odpowiednik wojskowego garnizonu).

W niewielkim i młodym jeszcze HKK nie zaistniała na razie potrzeba powołania chorągwi, ale nic nie stoi temu na przeszkodzie.

Harcerski Korpus Kadetów nie stanowi odrębnego stowarzyszenia w rozumieniu Prawa o stowarzyszeniach. Podmiotem prowadzącym HKK jest stowarzyszenie zwykłe Krąg Instruktorów Harcerskich „Szkoła Rycerska”. Przewodniczący Kręgu jest z urzędu kuratorem HKK. Krąg powołuje Naczelnika HKK (chłopców) i namiestniczkę dziewcząt HKK (ta druga funkcja nie została na razie utworzona). W założeniu zastępy lub drużyny dziewcząt winny realizować program HKK w ramach innych organizacji – zgodnie z nakreśloną powyżej pierwszą formułą.